למה צריך תוכנית גרין ניו דיל?

משבר האקלים הוא לא רק משבר עולמי, הוא גם משבר מקומי שפוגע בנו. בעשור האחרון ישראל סובלת משריפות ענק וממשבר מים, נשברו בה שיאי טמפרטורות, והתרחשו אירועי שיטפונות אשר הובילו לאובדן חיים ורכוש. כולנו חווים כבר עכשיו את ההשלכות של משבר האקלים – מזג האוויר נהיה קיצוני, בצורות מחד ושטפונות מאידך, ואירועים קיצונים מסכנים את החיים שלנו, את התשתיות שלנו, את הסביבה שלנו. 

משבר האקלים מסכן את כולנו – אך במציאות של פערים חברתיים הולכים וגדלים, תוך אי-יציבות ביטחונית וכלכלית – יש כאלו שבהם הוא פוגע יותר. משבר האקלים כאן, הוא הולך ומחריף במהירות הולכת וגוברת וממשלת ישראל לא פועלת כלל כדי לעצור אותו. 

כמו שהשפעות משבר האקלים לא מחולקות באופן שווה, כך גם האחריות לו. ממשלת ישראל מתעלמת מהשפעות משבר האקלים על אזורנו, היא מתעלמת מחלקה של ישראל בתרומה למשבר, ומתעכבת בקידום פתרונות ירוקים בתחומים הנוגעים לחיי היום יום. חברות ענק והממשלות התומכות בהן אחראיות למדיניות שאדישה למשבר האקלים, ממשיכות לתחזק אותו ומפיצות תעמולה שקרית – הכל כדי לשמור על האינטרסים של אלו שמרוויחים ממנו. הדאגה לשורת הרווח התאגידית הפכה להיות דאגה לאינטרסים של הטייקונים ואילי ההון, הבאים על פני הציבור הרחב. בזמן שאנחנו לא מצליחים לצאת מהמינוס ולצד יותר ממיליון מובטלים, הם מאיימים לפטר עובדים אם לא ייענו דרישותיהם ומקבלים תספורות מהבנק. הממשלה, בעלי התעשיות המזהמות, ואלו הנהנים מהפרטה של משאבים ציבוריים ומשאבי טבע מעדיפים רווחים על-פני בריאות אזרחים, בריאות ילדים ובריאות הסביבה. 

תכנית גרין ניו דיל ישראלית תיצור סדר עדיפויות חדש לישראל ששם את האדם והסביבה במרכז. התכנית תייצר חוסן לאומי למשבר האקלים ותבטיח מערכות יציבות שישרתו את כולנו ואת השכבות הפגיעות שלא נהנות ממנו היום. תכנית הגרין ניו דיל תחזיר את קבלת ההחלטות לידי הציבור ותוציא אותן מידי בעלי העניין, הטייקונים והמקורבים, זאת, תוך מחשבה על העתיד התעסוקתי, הבריאותי והחברתי של כולנו. 

תוכנית גרין ניו דיל ישראלית תשטח את עקומת פליטות גזי החממה – בצורה אשר גם תשטח את השלכות אי-השוויון במדינה. התוכנית תחייב את ישראל להיפרד במהירות מהדלקים הפוסיליים לטובת אנרגיות נקיות ומתחדשות. היא תחייב את ישראל להוביל מערכת כלכלית שמאפשרת לכולנו חיים בבריאות טובה, בביטחון כלכלי ושוויון הזדמנויות. תוכנית הגרין ניו דיל תוריד את יוקר המחיה תוך חיזוק כוחם ומעמדם של העובדים והעצמאים, תיצור משק יעיל ומתקדם שאינו מזהם ומקומות שטוב לגור, לעבוד, ללמוד ולחיות בהם.

כדי להתמודד עם משבר האקלים נדרש שינוי משמעותי ורחב בסדר העדיפויות ובמדיניות החברתית, הכלכלית והסביבתית, והזמן להתחיל בו הוא עכשיו. מטרת התוכנית היא להעביר את הכלכלה הישראלית לכלכלה מאופסת פליטות על ידי מספר פרויקטים לאומיים שיכללו מעבר לאנרגיות מתחדשות, השקעה בתחבורה ציבורית, קידום בנייה ירוקה ועוד. הפרויקטים יכללו השקעה משמעותית בנכסי ציבור, יצרו מיליוני משרות חדשות ורווחיות בכל רחבי הארץ ויהוו נדבך משמעותי ביצירת חיים טובים יותר לכל שכבות האוכלוסייה.

תוכנית גרין ניו דיל ישראלית מציעה תרופות לבעיות היומיומיות שלנו, תוך יצירת חיסון כלכלי-חברתי-סביבתי למשבר האקלים. מחובתנו להתייחס לסכנות של משבר האקלים כהזדמנות לבנות סולידריות חברתית חדשה ולתקן עוולות היסטוריות ואי-שוויון. תוכנית גרין ניו דיל לישראל תוביל לשיפור עצום באיכות החיים בארץ ותצעיד את ישראל לעתיד ומשגשג ששורשיו טמונים בהון החברתי שלנו ובקהילות של כולנו.

ברחבי העולם מבינים את החשיבות של תוכנית כזו. לחצו כאן כדי לראות מה כבר עושים במקומות אחרים.